نخستین شماره مجله "همشهری معماری"، به سردبیری حمید‌رضا ابک، در 156 صفحه و به قیمت 4000 تومان، منتشر شد.


همشهری معماری، ویژه‌نامه معماری و شهرسازی خردنامه همشهری است که در یادداشت سردبیر، اهداف و چشم‌انداز این نشریه جدید، متفاوت و خواندنی، چنین توصیف شده است:

"همشهری معماری، نشریه شهرسازی و معماری است که قرار است هر ماه پیش روی چشم شما باشد و با اقتدا به نامش، نه فقط به معماری و شهر که به نسبت انسان با شهر و خانه‌اش بپردازد و در باب موضوعاتی تامل کند که فراتر از ساخت یک ساختمان یا خیابان است.

همشهری معماری، نشریه‌ای تخصصی است با تعاریفی که علم روزنامه‌نگاری از تخصص می‌دهد، ولی نشریه‌ای اختصاصی نیست، نه به افراد خاصی تعلق دارد و نه به نهادها و ارگان‌هایی خاص. تلاش می‌کنیم حاصل زحمات همه شهرسازان و معماران را ببینیم و پنجره‌های دل نشریه را به روی هر که دل‌مشغولی خانه و شهر و از همه مهم‌تر زندگی دارد، باز کنیم."

از نکات جالب‌توجه مجله همشهری معماری، نوآوری و خلاقیت صورت‌گرفته در صفحه‌آرایی آن است؛ این نشریه از دو بخش کلی تشکیل شده که در دو سوی مجله و به صورت معکوس هم چاپ شده‌اند. در یادداشت سردبیر، در این‌باره چنین می‌خوانیم: "اگر درست از همین جای نشریه، ١٢٠ صفحه رج بزنید، به جایی می‌رسید که باید نشریه را بچرخانید و بقیه صفحات را از طرف دیگر بخوانید. همشهری معماری، دو مجله در یک مجله نیست؛ یک مجله است در دو قالب. ١٢٠ صفحه اول، نگاهی مصداقی دارد به موضوعات مختلفی که در عرصه شهرسازی و معماری وجود دارند، اما بخش ٣۶ صفحه‌ای، شامل تحلیل‌های نظری اساتید و کارشناسان معماری، شهرسازی، فلسفه و جامعه‌شناسی است."

از مطالب متنوع بخش اول مجله همشهری معماری، می‌توان به "قطری‌ها چگونه دل فیفا را ربودند"، "از انفجار ایرلندی تا خیارشور انگلیسی"، "انبوه‌سازی در دامنه البرز"، "سرنوشت هتل اینترنشنال"، "جوادیه؛ ١٣٨٩"، "کارگران مشغول کارند" و "در جست‌وجوی پایتخت پیاده" اشاره کرد.

"آسیب‌های معماری معاصر ایران" نوشته مهدی چمران، "یادداشت‌های آرمانشهری" از یوسفعلی میرشکاک، "نقش افزایش جمعیت در مشکلات شهری و زیست محیطی" از فریدون مجلسی و "مدرنیزاسیون و شکاف شمال و جنوب تهران"، نوشته مرجان حجازی، از مطالب خواندنی بخش دوم مجله همشهری معماری هستند.