هیات داوران جایزه پریتزکر، امسال نیز با انتخاب یک معمار عملگرا و کمتر شناخته‌شده، جهان معماری را بار دیگر شگفت‌زده کرد و معماران سوپراستار و علاقمندانشان را در حسرت باقی گذاشت.


ادواردو سوتو دمورا (Eduardo Souto de Moura)، معمار ۵٨ ساله پرتغالی مستقر در پورتو پرتغال، از سوی بنیاد هایت، به عنوان برنده جایزه معماری پریتزکر در سال 20١١ معرفی شد، جایزه‌ای که اغلب از آن به عنوان نوبل معماری و عالی‌ترین افتخار برای معماران یاد می‌شود و در سال 20١٠، نصیب دو معمار ژاپنی شرکت معماری SANAA شده بود.

سوتو دمورا در حالی به عنوان برنده پریتزکر ٢٠١١ معرفی شد که قرار بود این موضوع، رسما در 11 آوریل، اعلام شود، اما درز این خبر به بیرون، توسط یک خبرگزاری اسپانیایی، بنیاد هایت را وادار کرد برنده امسال را زودتر از موعد مقرر، اعلان رسمی کند.

ادواردو سوتو دمورا، پس از آلوارو سیزا که در سال ١٩٩٢، موفق به کسب جایزه پریتزکر شد، دومین معمار پرتغالی است که این جایزه معتبر را از آن خود می‌کند. نکته جالب اینجاست که او فعالیت معماری خود را در دفتر سیزا، بین سال‌های 1975 تا 1979، آغاز کرده است.

سوتو دمورا از سال 1980 که اولین اثر خود را افتتاح کرد، تاکنون بیش از ۶٠ ساختمان را به پایان رسانده است که بیشتر آنها در پرتغال و نیز در اسپانیا، ایتالیا، آلمان، بریتانیا و سوییس قرار دارند. شناخته‌شده‌ترین اثر او، استادیوم براگا در پرتغال است که در سال ٢٠٠٣، با استفاده از صخره‌های محیط طبیعی، برای برگزاری جام ملت‌های اروپا ساخته شد و نمونه‌ای شگرف از همزیستی طبیعت و معماری را به نمایش گذاشت.