جعفر بزاز، نویسنده وبلاگ دید هفتم، در یادداشتی با عنوان دستاورد دو دهه آموزش معماری برای یک شهر!، به طرح مساله‌ای درباره میزان و دامنه تاثیرات تاسیس دانشکده معماری در تبریز، بر معماری این شهر پرداخته است:


"نزدیک به دو دهه از پذیرش دانشجوی رشته معماری در دانشگاه آزاد تبریز می‌گذرد. حجم بسیار زیاد پذیرش دانشجو سبب شده است که حضور دانش‌آموختگان معماری این دانشگاه در شهر تبریز، در مقایسه با سایر دانشگاه‌های دولتی، بیشتر احساس شود. با در نظر گرفتن این نکته که اولین گروه از دانشجویان معماری این دانشگاه، در سال‌های 77 و 78 فارغ‌التحصیل شده‌اند، اکنون می‌توان ثمره حضور این افراد را، طی بیش از یک دهه فعالیت حرفه‌ای، در بخش مربوط به آنها مشاهده و ارزیابی کرد.

فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد تبریز، به طور عمده، در پنج بخش زیر مشغول فعالیت شده‌اند:
:: عضویت در هیات علمی دانشگاه‌ها
:: فعالیت در دفاتر فنی سازمان‌ها
:: فعالیت در بخش معماری مهندسان مشاور
:: فعالیت در زمینه ساخت‌وساز و اجرا
:: تاسیس دفتر معماری شخصی

فضای معماری شهر، آثار دانشجویان معماری دانشگاه‌ها، کتاب‌ها و مقالات تالیفی و ترجمه‌شده، حضور در مسابقات معماری و ...، همگی می‌توانند ارزیابی کلی‌ای از یک دهه فضای معماری حرفه‌ای و آکادمیک شهر تبریز که متاثر از حضور این فارغ‌التحصیلان بوده است، به ما بدهند. اما شواهد نشان‌دهنده آن است که تنها تعداد اندکی از این خیل عظیم فارغ‌التحصیلان توانسته‌اند نمودی چشمگیر در معماری این شهر داشته باشند، نسلی که بی‌تردید می‌توانست نقشی تاثیرگذار در فرهنگ معماری این شهر و ارتقای آن داشته باشد."