به گزارش BBC، اوجنیو گالدیری (Eugenio Galdieri)، معمار و مرمت‌گر ایتالیایی (متولد سال ۱۹۲۵ در شهر ناپل) که مرمت برخی از بناهای تاریخی مهم اصفهان، از جمله کاخ عالی‌قاپو، مسجد جامع اصفهان، کاخ چهل‌ستون و هشت‌بهشت، را به عهده داشته است، 3 نوامبر، در حالی که همواره شیفته بازگشت مجدد به ایران بود، در دفتر کار خود، در شهر رم، درگذشت.


گالدیری که در دهه ۱۹۶۰، سرپرستی کارهای مرمتی موسسه شرق‌شناسی ایتالیا (ایزمئو) در ایران را بر عهده داشت، در سال ۱۹۸۰، جایزه معماری آقاخان را، به دلیل مرمت بناهای تاریخی در شهر اصفهان، دریافت کرد.

فعالیت‌های گالدیری در ایران، علاوه بر آن که توانست منجر به حفظ تعدادی از مهم‌ترین بناهای معماری ایرانی شود، باعث شناخت بهتر آنها نیز شد. از جمله، کارهای مطالعاتی و مرمتی او در مسجد جامع اصفهان، نشان داد برخلاف تصور رایج در آن زمان، این مسجد پیش از دوران سلجوقی نیز وجود داشته و دارای دوره‌های متعدد معماری بوده است. همچنین، فعالیت‌های او باعث شد الگوی مناسبی برای چگونگی مرمت و حفاظت از بناهای تاریخی در ایران پدید آید.

اوجنیو گالدیری، به جز فعالیت در ایران، سرپرست مطالعه و مرمت تعدادی از بناهای تاریخی در افغانستان و عمان نیز بوده و در دهه ١٩٩٠، از طرف وزارت امورخارجه ایتالیا، پروژه مرمت شهر تاریخی صنعا در یمن را هدایت کرده است.

_________________________
:: با سپاس از حسین فیوج، برای ارسال این خبر