پس از افتتاح بنای آرامگاه قیصر امین‌پور، شاعر معاصر ایرانی، در گتوند خوزستان، حمید داودآبادی، پژوهشگر حوزه دفاع مقدس، با انتشار چند عکس در وبلاگ شخصی خود، شباهت ظاهری این بنای یادبود و یادمانی موسوم به نصب‌الشهید یا بنای یادبود اسرای عراقی در بغداد را مطرح و شباهت آرامگاه این شاعر ایرانی با یک بنای ضدایرانی را تقبیح کرد که این خبر خیلی زود، در خبرگزاری‌های مختلف بازتاب یافت و پاسخ‌های طراح و مدیر پروژه را در پی داشت.


به گزارش سایت خانه کتاب اشا، نصب‌الشهید یا یادمان اسرای عراقی، بنای عظیمی در بغداد است که در سال ۱۹۸۳، توسط "اسماعیل فتاح الترکی"، به شکل دو نیم‌گنبد دوره عباسی، با کاشی‌کاری آبی، طراحی و ساخته شده است. بنای آرامگاه قیصر امین‌پور نیز که توسط حسین خسروجردی طراحی شده، مانند بنای نصب‌الشهید، متشکل از دو نیم‌گنبد کاشی‌کاری شده است.

خسروجردی که در رشته‌های نقاشی، گرافیک،‌ کاریکاتور، مجسمه‌سازی و طراحی دکور فعالیت هنری داشته است، در گفتگو با سایت فرهنگخانه، ضمن تایید شباهت ظاهری دو اثر، در عین تاکید بر تفاوت محتوایی آنها، و نیز اظهار بی‌اطلاعی از وجود چنین بنایی در عراق، به هنگام طراحی آرامگاه امین‌پور، خاطرنشان کرده است: "بسیاری از آثار هنری شبیه به هم هستند. اصولا هنرمندان روی شانه یکدیگر می‌ایستند و حتی از یکدیگر الهام هم می‌گیرند. اما این شباهت، کاملا اتفاقی است و هر هنرمندی ممکن است کارش شبیه به یک هنرمند دیگر باشد." 

احمد طلایی، مدیر پروژه بنای آرامگاه قیصر امین‌پور، نیز در گفتگو با ایسنا، گفته است: "ماهیت این اثر، یک گنبد است و چیز دیگری نیست. حال این گنبد می‌تواند در چهار قسمت، دو قسمت و یا حتی کوچک‌تر طراحی شود؛ لذا ما درباره‌ی چیزی صحبت می‌کنیم که به فرد خاصی متعلق نیست و مشابهت آن نمی‌تواند یک تقلید محسوب شود."