به گزارش سایت بنیاد میرمیران، پنجمین دوره جایزه معماری میرمیران، در قالب مسابقه طراحی مفهومی و با موضوع "معماری و طبیعت سبز"، برگزار می‌شود:


"ارتباط ایرانیان با گیاهان (گل و درخت)، رابطه‌ای دیرینه و عارفانه است و باغ ایرانی، مظهری از تبلور این ارتباط است. خانه‌های ما، در گذشته، بر گرد فضای سبز شکل می‌گرفتند و مردم این سرزمین، در تطابق و تعامل محیط مصنوع و طبیعت، جلوه‌هایی زیبا و سرشار از معنی خلق کرده و معرفتشان به تقدس و حرمت طبیعت را به نمایش گذاشته‌اند.

در طول قرون، در همه کشورها، رفته رفته، ارتباط انسان با طبیعت سبز گسسته و کمرنگ شده است، به طوری ‌که می‌توان گفت آثار معماری ساخته‌شده از اوایل قرن بیستم میلادی تاکنون، غالباً بدون توجه به محیط طبیعی شکل گرفته‌اند که از عوامل فاجعه‌آمیز ناپایداری در شهرهای امروز ماست. امروزه با مواجه شدن با مسائل زیست‌محیطی و توسعه پایدار، ناگزیر به پیوند مجدد فضای ساخته‌شده و فضای سبز، در هر مقیاس، هستیم."

پس از برگزاری مسابقات طراحی مفهومی با موضوعات "پیوند ناگسستنی نور و معماری" و "رابطه آب و معماری"، در دو دوره گذشته، این سومین مسابقه طراحی مفهومی جایزه معماری میرمیران است که با هدف بررسی تأثیر عناصر بنیادین طبیعت در شکل‌گیری فضای معماری برگزار می‌شود.

آخرین مهلت تحویل طرح‌ها به دبیرخانه بنیاد، 17 بهمن ١٣٨٩ و زمان داوری طرح‌ها، 27 و 28 بهمن ١٣٨٩ خواهد بود و اعلام نتایج داوری و اهداء جوایز، در مراسم یادمان و جایزه معماری میرمیران، در اوایل اردیبهشت سال 1390 و مقارن با هفته معماری، در خانه هنرمندان ایران، صورت خواهد گرفت. همچنین، قرار است کلیه طرح‌های منتخب، در نمایشگاه جنبی این مراسم، به مدت یک هفته معرفی و به نمایش عمومی گذاشته شوند. میزان جوایز و اعضاء هیات داوران نیز متعاقبا اعلام خواهد شد.