بهرام سیاوش‌پور، مسیح‌الله معصومی و محمودرضا سلیمانی کوشکی، داوران بومی مسابقه باغ بازار سبزوار، در نامه‌ای به مدیر مسابقه، گزارش مختصری از نحوه داوری مسابقه و عملکرد قابل تامل یکی از داوران شناخته‌شده مسابقه که به نظر می‌رسد دکتر کامران افشارنادری باشد، ارائه داده‌اند که بیانگر اپیزودی دیگر از داستان تکراری و سریال ظاهرا بی‌پایان داوری پر حرف و حدیث در مسابقات معماری کشور است:


" ... داوری مسابقه باغ بازار سبزوار دارای چهار مرحله بود. در دو مرحله اول، داوران تمام کارهای ارائه‌شده را مورد ارزیابی قرار داده و هر پروژه‌ای را که مستحق ورود به مراحل بعدی نبود، حذف کردند. در هر یک از این مراحل، تنها کارهایی حذف می‌شدند که تمام داوران نسبت به آنها رای منفی داده بودند. در حدود 50 درصد کارهای ارائه‌شده در این دو مرحله حذف شدند. در مرحله سوم، داوری مسیری عکس داشت، یعنی این بار داوران به جای حذف کارهای ضعیف‌تر، اقدام به انتخاب پروژه‌های برتر، جهت ورود به مرحله نهایی، نمودند. در این مرحله، هر کار تنها با یک رای مثبت به مرحله چهارم راه یافت؛ یعنی از کل پروژه‌های باقی‌مانده، 25 پروژه وارد مرحله نهایی گردید.

برای انتخاب سه طرح برگزیده، نظرات مختلفی از سوی داوران مطرح و نهایتا مقرر شد که از سوی هر داور نمره‌ای بین 0 تا 20، به صورت مجزا و محرمانه برای هر طرح داده شود و نهایتاً پس از محاسبه مجموع نمرات، نفرات اول تا سوم انتخاب گردند. بر این اساس، نفرات برگزیده انتخاب شدند. اگرچه مرحله چهارم نیز مانند مراحل قبل، منطبق بر روش تدوین شده به انجام رسید، اما لازم است به چند نکته اساسی توجه گردد:

1. در این مرحله، یکی از داوران به جای توزیع نمرات خود از صفر تا بیست، بیشتر از نمره صفر استفاده کرده و به تعداد محدودی نمره بیست دادند. در واقع، ایشان به جز تعداد بسیار محدودی نمره ده، قائل به هیچ حد میانه‌ای نبودند. این در حالی بود که نمرات سایر داوران توزیع شده بود. این موضوع، قبل از تعیین نفرات اول، مورد اعتراض برخی داوران قرار گرفت و پیرو آن، پیشنهادی از سوی دکتر گلابچی برای تجدید داوری تهیه گردید که مورد پذیرش ایشان قرار نگرفت. اعتراض به نمرات صفر و بیست، به هیچ عنوان به معنی عدم پذیرش نتایج داوری نمی‌باشد. چه بسا در مورد ارزش بسیاری از پروژه‌های ارائه‌شده اتحاد نظر کامل وجود داشت، بلکه ناشی از اعتقاد به این امر است که داور می‌بایست فارغ از هر موضع‌گیری، ارزش واقعی هر پروژه را شناسایی و لحاظ نماید.

2. استفاده از نمره صفر برای اکثر راه‌یافتگان در مرحله نهایی و نمره 20 برای تعداد قلیلی از شرکت‌کنندگان به نظر می‌رسد که بیش از آنکه تصمیمی متکی بر عدالت باشد، روشی است تا امکان رقابت منطقی را برای بخش وسیعی از شرکت کنندگان بگیرد (وجود نمره صفر، معدل یک شرکت‌کننده را شدیداً کاهش می‌دهد) که این امر با اصل امانت‌داری داور تناقض ایجاد می‌کند.

3. اگرچه داوران به لحاظ شیوه‌نامه مصوب، مجاز به استفاده از نمره صفر بودند، اما خواننده محترم قضاوت خواهد کرد که استفاده گسترده از نمره صفر، آیا مبتنی بر نظر واقعی داور می‌باشد یا ابزاری برای حذف رقیبان از صحنه رقابت.

4. در نهایت، با توجه به اینکه تصمیم‌گیری بر مداری قانونی انجام پذیرفته بود، نتایج مورد تأیید تمام داوران قرار گرفت. ..."