به گزارش خبرگزاری مهر، آثار میکله دلوکی (Michele De Lucchi)، معمار و طراح ایتالیایی، پنج‌شنبه 11 آذر ١٣٨٩، در موزه نگارستان کاخ سعدآباد، بررسی و به نمایش گذاشته می‌شود.  

 


در نمایشگاه آثار دلوکی، شاخص‌ترین اثر طراحی صنعتی وی، یعنی چراغ رومیزی Tolomeo، نیز به نمایش گذاشته می‌شود. همچنین بخش دیگری از این نمایشگاه، به مروری بر سیر تحولات طراحی در شرکت نورپردازی Artemide اختصاص دارد.

میکله دلوکی که امروزه، آثارش در سراسر جهان، به عنوان نمادی از طراحی مدرن ایتالیا محسوب می‌شوند، متولد سال 1951 در فرارا و دانش‌آموخته رشته معماری دانشگاه فلورانس ایتالیا است. او بنیان‌گذار استودیو طراحی aMDL، با دفاتری در شهرهای میلان و رم و نیز یکی از اعضای اصلی گروه آوانگارد ممفیس (Memphis Group) است، گروهی که به رهبری اتوره سوتساس (Ettore Sottsass)، موفق شد نگاه صنعت ایتالیا را به مقوله طراحی دگرگون سازد و طراحی ایتالیایی را، به شکل امروزی‌اش، بنیان‌گذاری کند.

تمایز مشخص دلوکی با بسیاری از معماران دیگر، به جایگاه وی در تحولات تاریخی طراحی برمی‌گردد، چرا که وی در طول بیش از سه دهه فعالیت خویش، نقش غیر قابل انکاری در توسعه طراحی، به عنوان ابزاری در راستای بهبود کیفیت زندگی انسان‌ها، داشته است.