مسعود و علی افسرمنش، معماران ایرانی، با طراحی یک ابرساختار شیشه‌ای جدید بر روی مجموعه‌ای قدیمی در مرکز تجاری پکن، موفق به کسب رتبه نخست مسابقه بین‌المللی AIM در چین، شدند.


به گزارش ایسنا، علی افسرمنش، دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، درباره خواسته‌های مسابقه AIM اظهار داشت: "شرکت‌کنندگان در ارائه راهکارهایی برای ارتقا بخشیدن به بافت قدیمی که در تضاد شدیدی با بافت شهری توسعه یافته اطراف خود و از جمله ساختمان معروف CCTV، قرار دارد، آزاد بودند، بر اساس برنامه خود، بافت موجود را ارتقا دهند و یا در اصل، طراحی جدیدی را معرفی کنند، اما دغدغه اصلی برگزارکنندگان مسابقه، هماهنگ کردن مجموعه با مقیاس شهری پکن بود."

افسرمنش در تشریح ویژگی‌ها و ایده‌های طرحی که به مسابقه AIM ارائه داده‌اند، گفت: "چندین ورودی به سایت، به‌ عنوان ایستگاه‌هایی، به سمت رامپ‌های سیرکولاسیون، هدایت می‌شوند و دسترسی به فضاهای بالایی را تامین می‌کنند، طبقات نیز به شکل راهروهایی در اطراف voidهای بزرگ شکل می‌گیرند و تا بالا ادامه می‌یابند. همچنین، ستون‌های عظیم، با قطر 3 متر، تمام سازه و تاسیسات و دسترسی‌های عمودی را تامین می‌کنند. در نهایت، پوشش شیشه در آسمان، با درخشش خاصی، به ویژه برای مسافرانی که سوار بر هواپیما، وارد پکن می‌شوند، خودنمایی می‌کند، همچنین، نمای شهری را به وجود می‌آورد که در طول روز، با تغییر انعکاس خورشید، شکل‌های گوناگونی را از خود به نمایش می‌گذارد. این پوشش کنسول چندمتری بر پیاده‌رو نیز احاطه دارد که به واسطه شفاف بودن، درون خود را، به خصوص در شب، به نمایش می‌گذارد."