ساختمان دولت 2، یکی از نامزدهای نهایی جایزه معماری آقاخان در سال ٢٠١٠

پروژه ایرانی راه‌یافته به مرحله نهایی جایزه معماری آقاخان در سال ٢٠١٠، ساختمان مسکونی دولت 2، اثر ارزشمند گروه طراحی ارش، بود، ساختمانی که در سال ١٣٨٧ نیز، رتبه دوم ساختمان‌های مسکونی جایزه معمار را کسب کرده است.

به روایت سایت اتووود، ساختمان مسکونی دولت 2، در بافت‌های میانی شهر تهران، در منطقه‌ای با امکان ساخت میان‌مرتبه شکل گرفته است. در نمای اصلی ساختمان (شبکه چوبی) که از صلبیت حاکم بر نماهای سنتی خارج شده، بازشوهای مختلفی پیش‌بینی شده است که در هماهنگی با زندگی ساکنان ساختمان، تغییر می‌یابند و نوعی تنوع بصری و فضای غیر قابل پیش‌بینی ایجاد می‌کنند که اختیار عمل آن در دست ساکنان است. همچنین، در قسمت‌هایی از ساختمان، یک باغچه، هم‌سطح هر آپارتمان، وجود دارد که هر واحد، در صورت بازکردن پنجره، به آن دسترسی خواهد داشت. 

/ 2 نظر / 217 بازدید
بهزاد چهاربخش

من رفتم سایت اصلی این گروه و همه ی کارهاشون رو دیدم. واقعا کارهای خیلی خوبی داشتن مخصوصا این کار و یکی دو تا دیگه از کاراشون محشر بود. فقط یه سول : کارهایی که تو سایت گذاشته بودن اجرا شده هستش اکثرا یا نه؟ اگه واقعا اجرا شده باشن من خیلی امیدوار میشم به آینده ی کاری معمارها در ایران ممنون از مطالب به روز تون

www.shahrechalak.ir همایش منطقه هشت شهر دوچرخه شهروند